t dla nich niczym dziwnym. Każdy z nas posiada głęboko zakorzenione fobie i lęki, których nie jesteśmy do końca w stanie wytłumaczyć. Nie ma więc różnicy, czy boimy się pająków, ciemności, ciasnych pomieszczeń, czy też przeraża nas dentysta. Każdy z tych lęków ma swoje podłoże w naszej podświadomości, i chociaż najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy, są one w nas zakorzenione już od wczesnego dzieciństwa. Można z nimi walczyć - wielu osobom udaje się pokonać swoje irracjonalne obawy - ale jest to walka niezwykle trudna i długa. Nieraz potrzeba lat, aby zwalczyć w sobie lęk do czegoś lub też kogoś, niech tutaj za przykład posłuży wspomniany wcześniej stomatolog. Choć na poziomie świadomym każdy z nas wie, że nie ma sensu obawiać się wizyty u dentysty, to jednak podświadomość tego nie rozumie, nie przyjmuje do wiadomości. Możemy wiedzieć, że to lekarz taki sam, jak każdy inny, a odwiedzenie go jest w naszym jak najlepszym interesie, mimo to, nasza psychika panicznie nam to odradza. W takich przypadkach (oraz znacznie cięższych) warto udać się do psychologa. Być może z pomocą specjalisty uda się nam dotrzeć do źródeł i przyczyn lęku, oraz dzięki terapii, z czasem wyeliminować go, aby w przyszłości, wizja wizyty u dentysty nie powodowała u nas ataków paniki.
Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz
Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.
Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.
Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.
Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.
Robią to często z ciekawości a
Często boimy się czegoś tylko dlatego, że tego nie znamy. Już za młodu rodzice nas straszą potworem w białym fartuchu, który wielkimi obcęgami wyrywa nam zepsute zęby. Dentysta nie ma łatwego życia, kiedy taki mały rozhisteryzowany pacjent trafia na jego fotel. Prawda jest taka, że znacznie lepiej jest zachęcić dziecko do dbania o własne zęby, niż straszyć je i przeżywać jego histerię w gabinecie stomatologicznym. Wiadomo, że już od pierwszego ząbka należy dziecko przyzwyczajać do szczotkowania. Po pierwsze chroni to zęby przed próchnicą, po drugie staje się dobrym nawykiem. Każdy stomatolog to potwierdzi, że dzieci chętnie szczotkują zęby jeśli są małe. Robią to często z ciekawości, a także dlatego, że wyżynające się ząbki bardzo je swędzą. Trzeba zatem ten czas wykorzystać na nauczenie dziecka systematycznego szczotkowania zębów rano i wieczorem. Kiedy już maluch przyzwyczai się do tej rutyny, to łatwiej będzie egzekwować od niego szczotkowanie zębów w późniejszych latach. Warto również zawczasu odwiedzić gabinet dentystyczny. Jeśli dziecko najpierw poogląda sobie sprzęty dentystyczne, fotel, pozna pana doktora, to nie będzie się bało przychodzić tutaj na regularne kontrole. Często bowiem zdarza się tak, że pomimo ogromnej dbałości i systematyczności podczas porannej i wieczornej toalety, na zębach pojawia się próchnica. Niestety zęby mleczne mają to do siebie, że są bardzo podatne na uszkodzenia i choroby. Warto zatem zaprzyjaźnić się z fotelem dentystycznym i dobrym lekarzem, który w razie potrzeby pomoże uporać się z próchnicą.
Czym charakteryzuje się dobry i sprawdzony gabinet dentystyczny?
Choć na temat wizyty u dentysty narosło wiele mitów, to w końcu przychodzi taki dzień, kiedy i my jesteśmy zmuszeni udać się do niego na wizytę. Dobrze będzie, jeżeli to tylko przegląd i wizyta kontrolna, ale jeżeli jesteśmy planujemy jakiś zabieg, to z pewnością nie czujemy się komfortowo.
By więc zminimalizować nieprzyjemnie odczucia towarzyszące nam, gdy odwiedzamy gabinet dentystyczny, postarajmy się wybrać taki, który jest tego warty. Najważniejsze jest to, by był to gabinet pracujący według nowoczesnych metod, przyjmujący w nim dentysta był fachowcem raczej współczesnym i zapoznanym z najnowszymi trendami leczenia zębów. Nie ma bowiem chyba nic gorszego, niż stomatolog jeszcze z poprzedniej epoki, który uważa przestarzałych narzędzi i uważa, ze u dentysty musi boleć.
Nowoczesny gabinet stomatologiczny nie tylko może więc pochwalić się wykorzystaniem najnowszych technologii jak znieczulenie komputerowe, uspokojenie pacjenta poprzez sedację, rentgen zęba, leczenie pod mikroskopem, użycie wysokiej klasy narzędzi, ale i kompletnym zakresem usług, od ściągania kamienia, wybielania i piaskowania, poprzez plombowanie, walkę z próchnicą czy paradontozą, aż po leczenie kanałowe, leczenie chirurgiczne, czy nawet implanty zębowe.
Warto przed wybraniem takiego gabinetu zasięgnąć opinii w internecie i poszukać doświadczeń innych pacjentów. Gdy gabinet jest dobry, to z pewnością bez problemu takie znajdziemy. Do dobrego gabinetu zazwyczaj jednak jest kolejna i trzeba zapisać się kilka dni wcześniej.
Jeśli jednak zaczyna się pojawiać ból
Nie ulega wątpliwości, że często niestety zapominamy o konieczności wykonywania regularnych przeglądów dentystycznych. Być może zapominamy o tym, że konieczne są one 2 razy w roku. Jeśli zęby nas nie bolą, to nie wybieramy się do stomatologa zbyt często. Jeśli jednak zaczyna się pojawiać ból to konieczne może być odwiedzenie gabinetu dentystycznego.
Czasami zastanawiamy się w poczekalni, co nas czeka i być może obawiamy się bólu, jednak dobry dentysta ma sprzęt. który pozwoli mu pracować tak, aby nic nas nie bolało w trakcie leczenia. Dobry gabinet dentystyczny to trafiony wybór. Ważne jest to, aby był on niedaleko naszego miejsca zamieszkania lub miejsca pracy, abyśmy nie pomijali wizyt i byli punktualni. Jeżeli będziemy musieli dojechać zbyt daleko do dentysty to może to nas skutecznie zniechęcać do wizyt. Warto jednak zadbać o swój uśmiech, ponieważ jest naszą wizytówką. Niektóre osoby decydują się również na prostowanie zębów specjalnym aparatem. Wtedy konieczna jest wizyta u ortodonty.
Każdy dobry gabinet dentystyczny to miejsce
Każdy dobry gabinet dentystyczny to miejsce, które jest wręcz oblegane przez pacjentów. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ o zęby trzeba dbać, bo w przeciwnym wypadku czeka nas proteza. A nie ma przecież najmniejszych wątpliwości, że zawsze to lepiej mieć własne zęby niż sztuczne. Są osoby, dla których stomatolog jest niestraszny, ale są i tacy, u których dentysta budzi niezbyt pozytywne emocje. Na szczęście w obecnej dobie pacjenci mogą już liczyć na naprawdę nowoczesne sposoby leczenia. To efekt postępu cywilizacyjnego i rozwoju nauk medycznych. To, w jakich czasach żyjemy, ma naprawdę kluczowe znaczenie. Jeszcze jakieś dwadzieścia czy trzydzieści lat temu świat oferował nam dużo mniej.
A skoro już jesteśmy przy tym temacie, dodajmy jeszcze, że bardzo ważne jest, by regularnie chodzić do dentysty i tym samym kontrolować stan naszego uzębienia, bo zęby po prostu psują się i już. A zdecydowanie lepiej przecież jest uzupełnić mały ubytek w zębie niż duży. Tym bardziej że próchnica to coś, co musimy eliminować. Nie wszyscy wiedzą, że nieleczone zęby bywają przyczyną bardzo wielu chorób.