enodiagnostyka stomatologiczna, do której wymagany jest specjalistyczny sprzęt umożliwiający robienie prześwietleń RTG. Innym rodzajem sprzętu, który pozwala na wykonanie zabiegów, jest mikroskop używany w endodoncji mikroskopowej. Dzięki użyciu mikroskopu przy leczeniu kanałowym zębów możliwe jest dokładniejsze czyszczenie i wypełnienie kanałów. Ponadto podczas wybielania gabinetowego z zakresu stomatologii estetycznej używa się specjalnych lamp, którymi naświetla się nałożoną pastę wybielającą. Jak więc widać, poza podstawowym wyposażeniem gabinetu, którym jest fotel dentystyczny i różnego rodzaju wiertła, w stomatologii używa się również innych sprzętów pomocniczych w wykonywaniu zabiegów. Profesjonalne gabinety stomatologiczne korzystają z szerokiego zakresu różnych sprzętów.
Protetyka w stomatologii
Protetyka stomatologiczna jest jedną z kilku specjalizacji stomatologicznych, która zajmuje się odtwarzaniem warunków zgryzu po utracie zębów lub ich części. Gabinety stomatologiczne oferują usługi z zakresu protetyki stomatologicznej między innymi takie, jak licówki porcelanowe czy korony porcelanowe. Protetyka, jak sama nazwa wskazuje, żeby spełniać swoje zadanie korzysta z różnego rodzaju protez. Protezy stomatologiczne można podzielić na ruchome, które można wyjść z ust oraz na stałe, które są niewyjmowalne. Ponadto protezy można podzielić ze względu na to, z jakiego zostały wykonane materiału, czyli istnieją protezy akrylowe, porcelanowe czy nylonowe lub wykonane z kilku materiałów. Głównym celem protetyki stomatologicznej jest przywrócenie właściwego funkcjonowanie zgryzu, ale protetyka posiada również cel estetyczny. Licówki porcelanowe są właśnie typem zabiegu z zakresu protetyki, którego celem są głównie kwestie estetyczne, ponieważ zabieg ten polega na wykonaniu cienkiej płytki, która stanowi nowy front zęba.
Zakres działań stomatologa
Współcześnie istnieje wiele zawodów, do których wykonywania potrzebne są określone kwalifikacje. Jednymi z zawodów, które wymagają odbycia określonej edukacji żeby zdobyć prawa do ich wykonywania są wszelkie zawody medyczne. Stomatologia, która jest jednym z działów medycyny, również wymaga od kandydata ukończenia odpowiednich studiów, żeby mógł pracować jako lekarz dentysta. Stomatolog, inaczej nazywany także dentystą, zajmuje się leczeniem, profilaktyką oraz diagnozowaniem chorób zębów, jamy ustnej i okolic przyległych. Istnieje wiele specjalizacji stomatologicznych, które zajmują się określonym zakresem działań dotyczących stomatologii. Żeby zostać lekarzem dentystą konieczne jest ukończenie pięcioletnich studiów magisterskich, a pełne prawo do wykonywania zawodu dentysta otrzymuje po zdaniu specjalnego egzaminu. W zależności od wybranej na studiach specjalizacji lekarz dentysta może się zajmować danym działem stomatologii. Możliwe jest ukończenie kilku różnych specjalizacji poszerzających zakres wykonywanych obowiązków.
Czym jest endodoncja
Endodoncja jest jedną z dziedzin tak zwanej stomatologii zachowawczej, której celem jest profilaktyka oraz leczenie ubytków spowodowanych próchnicą. Endodoncja stomatologiczna to nic innego, jak dział zajmujący się leczeniem kanałowym zęba. Leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanych tkanek miazgi zęba z komory oraz kanałów zęba. Po usunięciu zaatakowanych przez próchnicę tkanek, miejsca te się odpowiednio czyści i dezynfekuje, żeby następnie wypełnić kanały specjalnym materiałem. Endodoncja mikroskopowa jest po prostu leczeniem kanałowym z użyciem mikroskopu, co pozwala na dokładniejsze czyszczenie i wypełnienie kanałów zęba. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje zabiegi z zakresu endodoncji mikroskopowej. Leczenie kanałowe zębów ma na celu zachowanie zainfekowanego zęba bez konieczności jego wyrywania, ponieważ zainfekowane zmianami próchnicowymi tkanki nie zregenerują się. Do wykonywania zabiegów z endodoncji mikroskopowej potrzebny jest specjalistyczny sprzęt umożliwiający właściwe przeprowadzenie leczenia.